Buddy Program se snaží zahraničním studentům, kteří přijedou na VŠE, jejich pobyt v České republice co nejvíce ulehčit a zpříjemnit. Veškeré oficiální záležitosti ohledně studia má pak na starost Oddělení zahraničních styků (OZS). Buddy Program vytváří dvojice, kdy každému zahraničnímu studentovi – Buddy, přiřazujeme jednoho studenta VŠE – Buddík.

VŠE Buddík pomáhá zahraničnímu studentovi od té chvíle, kdy přijede do České republiky. Vyzvedne ho na letišti, ubytuje na koleji, vyřídí s ním všechny formality, ukáže mu školu, Prahu a je pro něj někým, na koho se v průběhu semestru může obrátit. Za odměnu má student VŠE nejenom možnost začlenit se do skupiny mezinárodních studentů, ale při splnění všech povinností získá i 10 bodů do výběrového řízení na svůj výměnný pobyt.

Pokud Vám bude přidělen zahraniční student, poskytneme Vám detailní informace jak a co udělat. Přidělování probíhá v dostatečném časovém předstihu, takže máte pár týdnů na seznámení se se svým Buddym. Nejvíce časově náročný je pro Vás pak týden po příjezdu zahraničního studenta.

Proč se přihlásit do Buddy Programu?

●     získání nových přátel
●     přímý kontakt s cizí kulturou
●     navázání kontaktů do zahraničí
●     možnost konverzace v cizím jazyce
●     po splnění všech povinností 10 bodů do výběrového řízení na studium v zahraničí

Registrace

Do Buddy Programu se může přihlásit každý student VŠE, který bude v semestru, kdy přijede buddy v 1. a vyšším semestru. Je možné se zaregistrovat dvakrát ročně vyplněním registračního formuláře na našich stránkách, v prosinci a v květnu.

Zahraniční studenti přijíždějí do Prahy začátkem února resp. září a to dva týdny před začátkem semestru. Před potvrzením zájmu zvažte, zda se v danou dobu budete moci zahraničnímu studentovi věnovat.

Vytvoř si účet do BuddyIS, kde následně lze poslat žádost do Buddy Programu (v případě, že již účet máš, přihlas se pod svým uživatelským jménem).

Kritéria přidělení buddyho

Body za účast v Buddy Programu lze získat nejpozději v zimním semestru, který předchází výběrovému řízení.

Při rozdělování se snažíme vyhovět udané preferencí jazyka, národnosti i pohlaví. Ne vždy je to však možné, proto věříme, že se rádi postaráte o buddíka z jakékoliv země.

Vybraní studenti obdrží koncem prosince (v 2. polovině srpna) emailem vyrozumění o přidělení Buddyho a o dalším průběhu „buddíkování“ budou informováni začátkem ledna (do konce srpna) svým koordinátorem z řad Buddy System Teamu. Obdrží od něj konkrétní jméno a email svého zahraničního buddyho, včetně podrobných instrukcí. Tak se student stává „Buddíkem“ a sám již kontaktuje svého zahraničního studenta.

Nevybraní studenti budou následně také informování emailem.

Infoschůzky

Ještě před tím, než se registrujete, můžete přijít na Infoschůzky, kde Vám řekneme, jak registrace hodnotíme a co to pro Vás bude znamenat, pokud se stanete Buddíkem. Můžete se také zeptat na vše, co není jasné. Termíny najdete v Harmonogramu a na stránkách školy.

Kteří zahraniční studenti jsou na VŠE?

Zahraniční student studuje na VŠE buď jako Exchange student nebo jako student jednoho z těchto programů: 

Největší skupinu tvoří Exchange, kteří spolu se studenty CESP jezdí každý semestr noví. Ostatní programy mají nové studenty vždy v zimním semestru.

Semestr pro zahraniční studenty začíná a končí stejně jako pro nás, ovšem pro ně je ještě organizován týden před jeho začátkem tzv. Orientation Week, aby se lépe sžili s novým prostředím a lépe se navzájem poznali. Orientation Week je pro zahraniční studenty. Povinností Buddíka je účast pouze první den, kdy studenta dovedete na registrace.

Pokud máte jakékoliv dotazy nebo připomínky, napište nám na bp_team@buddysystem.cz