Co je to Buddy Program? | Proč se přihlásit do Buddy Programu? | Registrace | Infoschůzky


Co je to Buddy Program?

Buddy Program se snaží zahraničním studentům, kteří přijedou na VŠE, jejich pobyt v České republice co nejvíce ulehčit a zpříjemnit. Veškeré oficiální záležitosti ohledně studia má pak na starost Oddělení zahraničních styků (OZS). Buddy Program vytváří dvojice, kdy každému zahraničnímu studentovi – Buddy, přiřazujeme jednoho studenta VŠE – Buddík.

VŠE Buddík pomáhá zahraničnímu studentovi od té chvíle, kdy přijede do České republiky. Vyzvedne ho na letišti, ubytuje na koleji, vyřídí s ním všechny formality, ukáže mu školu, Prahu a je pro něj někým, na koho se v průběhu semestru může obrátit. Za odměnu má student VŠE nejenom možnost začlenit se do skupiny mezinárodních studentů, ale při splnění všech povinností získá i 10 bodů do výběrového řízení na svůj výměnný pobyt. Body za účast v Buddy Programu lze získat nejpozději v zimním semestru, který předchází výběrovému řízení.

Pokud Vám bude přidělen zahraniční student, poskytneme Vám detailní informace jak a co udělat. Přidělování probíhá v dostatečném časovém předstihu, takže máte pár týdnů na seznámení se se svým Buddym. Nejvíce časově náročný je pro Vás pak týden po příjezdu zahraničního studenta.


Proč se přihlásit do Buddy Programu?

  • získáš spoustu nových přátel
  • budeš mít přímý kontakt s cizí kulturou
  • navážeš cenné kontakty v zahraničí
  • budeš mít možnost popovídat si v cizím jazyce
  • užiješ si spoustu zábavy
  • po splnění všech povinností dostaneš 10 bodů do výběrového řízení na studium v zahraničí

Registrace

Do Buddy Programu se může přihlásit každý student, který studuje na VŠE. Je možné se zaregistrovat dvakrát ročně (jak v zimním, tak letním semestru) vyplněním registračního formuláře na našich stránkách. Registrace probíhá většinou během prosince a května.

Zahraniční studenti přijíždějí do Prahy začátkem února resp. září a to dva týdny před začátkem semestru. Před potvrzením zájmu zvažte, zda se v danou dobu budete moci zahraničnímu studentovi věnovat.

Registrace probíhá skrze náš informační systém BuddyIS. Pokud nemáš vytvořený účet, je potřeba se nejprve registrovat (pravá tabulka – Local Students). Jakmile se přihlásíš, můžeš o Buddyho zažádat v sekci Apply for Buddy.

Pokud chceš vědět více ohledně procesu registrace nebo celkového procesu výběru buddíků, můžeš se podívat do sekce Registrace.

UPOZORNĚNÍ: V zimním semestru přijíždí tradičně více zahraničních studentů. Proto máš větší šanci Buddyho dostat. Dále nezapomeň, že se můžeš také stát Buddíkem pro zahraniční studenty, kteří přijíždí na léto na takzvané „SUMMER UNIVERSITY“. Informace ohledně Summer University zveřejňujeme během druhé poloviny letního semestru.


Infoschůzky

Ještě před tím, než se registruješ, můžeš přijít na Infoschůzky, kde ti řekneme, jak registrace hodnotíme a co to pro tebe bude znamenat, pokud se staneš Buddíkem. Můžeš se také zeptat na vše, co ti není jasné. Termíny najdeš v sekci Důležité termíny nebo na našem Facebooku či Instagramu.


Kteří zahraniční studenti na VŠE přijíždějí?

Zahraniční student studuje na VŠE buď jako Exchange student, CESP student nebo zde studuje full degree v jednom z těchto programů: 

Největší skupinu tvoří Exchange spolu se studenty CESP, kteří přijíždějí pouze na jeden semestr. Každý semestr tu jsou tedy noví studenti. Full-degree programy mají nové studenty vždy v zimním semestru.

Semestr pro zahraniční studenty začíná a končí stejně jako pro nás, ovšem pro ně je ještě organizován týden před jeho začátkem tzv. Orientation Week, aby se lépe sžili s novým prostředím a lépe se navzájem poznali. Orientation Week je pro zahraniční studenty – povinností Buddíka je účast pouze první den, kdy studenta dovedete na registrace.

Pokud máš jakékoliv dotazy nebo připomínky, napiš nám na bp_team@esnvseprague.cz nebo se můžeš podívat na ČASTO KLADENÉ OTÁZKY.


Stále váháš proč se stát buddíkem? Tak se podívej na naše video a hned budeš mít jasno!


Jak zahraňáci vzpomínají na své Buddíky

Jiri has been exceptional from day one!:) My stay here would not have been the same if it was not for him. He has shown me and my other Norwegian friends a lot of what Prague has to offer, and made sure that my studies here in Prague got a good start. Very happy with my buddy! My buddy helped me with everything I needed, and could not have been better. I am very satisfied with my buddy and feel lucky that she was appointed to me. Whenever I have some problem etc, I can ask her and she replies immediately. We are still in touch and see regularly.